Mladi iz BiH traže odgovore na jednostavna pitanja
Altteatar je i ove godine okupio mlade artiviste pružajući im platformu za zajednički rad, inspiraciju i druženje - na putu ka pozitivnim promjenama u društvu.
Begovo selo, 24-26. maja 2024.
Altteatar, podržavajući mlade u Bosni i Hercegovini kroz mnoge projekte, ove godine je organizovao Završnu edukaciju u okviru projekta "Act & React". Cilj projekta je osnažiti mlade da postanu aktivni članovi društva i dati im alate koji će im pomoć u borbi za ostvarivanje svojih ciljeva. Završna edukacija okupila je mlade iz šest zajednica u BiH, pružajući im priliku da kroz teatar istraže svoje odnose prema sebi, porodici i društvu.
Tokom tri dana mladi artivisti učestvovali su u četiri artivističke, jednoj aktivističkoj i jednoj radionici introspekcije.
Radionice su omogućile mladima da se otvore, istraže svoja osjećanja i artikulišu izazove sa kojima se sureću na način koji ih je osnažio i povezao. Tokom rada aktualizirana je poteškoća u izražavanju emocija kod mladih, kako pozitivnih tako i negativnih, koja vodi do otuđenosti i usamljenosti u svim aspektima života, u porodici, školi i društvu. Da bi postali akteri promjene u društvu, mladi su primjetili da najprije trebaju osnažiti svoje odnose u najužem krugu svog djelovanja i istakli su važnost porodice kao osnove za pozitivne promjene.
Predstavnici organizacije “Kult” iz Sarajeva održali su radionicu o pojmu i značaju Strategije za mlade, čiji je nacrt u pripremi i uskoro će biti predan Parlamentu FBiH na usvajanje. Ova aktivnost je mladima pokazala važnost strategije za unapređenje njihovog položaja u društvu i kako da se aktivno bore za svoja prava.
“Ko sam?”, “Šta želim?”, “Koji su moji zadaci?”, “Ko mi pomaže?”, “Ko mi je prepreka?” i neka druga jednostavna pitanja bila su u fokusu trodnevnog istraživanja koje je koristeći teatar kao alat potaklo mlade na aktivizam, jer ih uči da prepoznaju svoj potencijal i razvijaju ga. Nastavak ovakvih inicijativa od velike je važnostii, jer pružaju mladima priliku za bolje razumijevanje i povezivanje kroz umjetnost te ih ohrabruju da postanu aktivni članovi društva i bore se za svoja prava.
Ako je tačno da na mladima svijet ostaje onda nam, cijelom društvu, potrebe mladih moraju biti prioritet i moramo naći način da im pružimo ono što im treba. Za početak, to mogu biti samo riječi koje bi mladi voljeli čuti od roditelja i nastavnika: „Ponosim se tobom“; „Značiš mi“; „Volim te“; „Uvijek ću biti tu da te saslušam i razumijem“; „Hvala ti za sve što činiš za nas.“